OTÁZKY A ODPOVEDE

PIGMENTOVÉ ZNAMIENKA A INÉ DROBNÉ KOŽNÉ NEDOKONALOSTI

  • Prečo ich odstrániť? Pigmentové névy alebo „znamienka“ je vhodné odstrániť najmä vtedy, keď sa nachádzajú na mieste, kde môže dochádzať k ich mechanickému dráždeniu alebo náhodnému poraneniu (oblasti kde prilieha guma od šatstva, nohavičiek, podprsenky či ak bránia česaniu, dráždia sa šperkami a pod.). Tiež z estetických príčin na mieste príliš viditeľnom, ak prominujú nad či deformujú úroveň pokožky alebo sú príliš exponované slnečnému žiareniu.
  • Ako postupovať, keď vám „vadia“? Zásadou je, že by ich pred zákrokom mal vidieť a preskúmať dermatoskopicky (špeciálnou luminiscenčnou mikroskopiou, ktorou sa kontrolujú kožné lézie povrchu pokožky) skúsený dermatológ, ktorý určí, ktoré zo znamienok má byť odstránené a s akým bezpečným lemom sa má excízia vykonať. Spolupráca dermatológa a chirurga pri ich odstránení je dôležitá a nemala by byť zanedbávaná.
  • Najvhodnejší termín? Kvôli intenzite slnečného svitu je ideálnym obdobím september-máj aj keď sa podľa miesta lokalizácie dajú vyberať fakticky po celý rok. Vždy je to na dohode s chirurgom.
  • Postup a priebeh? Po dezinfekcii pokožky sa aplikuje lokálne znecitlivenie, a preto aj zákrok samotný spravidla nikdy nebolí. Rana sa uzatvára podľa rozsahu buď vo dvoch alebo iba jednej vrstve jemným šijacím materiálom. Samotné stehy sa vyberajú približne po 10 dňoch a nie je obmedzený bežný pracovný či osobný život. Každé odobraté „znamienko“ je podrobené histologickému vyšetreniu k stanoveniu presnej diagnózy i posúdeniu kompletnosti jeho odstránenia.

OTÁZKY A ODPOVEDE Z JEDNODŇOVEJ CHIRURGIE TU: